Napelemes rendszer tervezésének első lépése a lakás energia fogyasztásának meghatározása. Fontos különbséget tenni a villamosteljesítmény és a villamosmunka között.
A villamosteljesítmény egy pillanatnyi érték, a feszültség és az áramerősség szorzata, mértékegysége a Watt. A háztartási berendezések szinte mindegyikén fel van tüntetve ez az érték, vagy a működéshez szükséges feszültség és áramerősség értéke, amelyből számolható.
A villamos munka az adott időegység alatt felvett villamosteljesítmény mértéke, azaz az elektromos berendezés teljesítményének és működési idejének szorzata. Mértékegysége a Wh, ez az érték egy igen kis mennyiség, ezért álltalában a kWh használandó, mely a Wh ezerszerese. Ezt az értéket méri a villanyóra.


Egy példán keresztül szemléltessük a két érték közötti különbséget. Legyen két fogyasztónk, egy 1 kW (1 kW=1000W) teljesítményű merülőforraló és egy 5 W–os (5W=0,005 kW)telefontöltő. A merülőforraló általában 10 percig üzemel ez átváltva 0,16 órát jelent, tehát az eszköz 10 perc alatt 0,16 kWh munkát végez. Számos háztartásban a telefontöltő egész nap csatlakozik a hálózatra. (1 nap=24 óra), ezalapján a töltőnek egy nap alatt 0,12 kWh a munkája.
A példából látszik, hogy habár a két elektromos berendezés teljesítménye között 200-szoros az eltérés, a villamos munka értéke majdnem megegyezik. Fontos a két mennyiség elkülönítése, mert a napelemes rendszer tervezése villamos munkára történik és egy olyan teljesítményű napelemes rendszer telepítése a cél, mely működés közben képes ezt a mennyiséget fedezni.
Forduljon bizalommal hozzánk!
Solared Panel Bt. csapata